KAHVALTI GEVREKLERİ

Bilim ve kahvaltı çoğu zaman çelişkilidir. Bir yandan, gıda endüstrisi , atlamanın gerçekten kötü sonuçları olmamasına rağmen, kahvaltıyı günün en önemli yemeği haline getirdi. Öte yandan, kaliteli ve doyurucu bir kahvaltı ruh halinizi iyileştirebilir ve depresyonu önleyebilir. Görünüşe göre hile ne yemek ve ne yemek için kahvaltıyı bilmek lazım.

Bunu göz önünde bulundurarak, bugün Bright Side’de , hem sağlıklı hem de formda kalmak için sabah 10’dan önce yemekten kaçınmanın en iyi gıdalara ve bunun nedenlerine baktık.

1. Tereyağlı ekmek

TEREYAĞLI EKMEK

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, kahvaltı mutlaka yağsız bir yemek olmamalıdır . Hüner, sabahları yemek için doğru yağ türünü bulmaktır. Tereyağı, vitaminleri işlemenize yardımcı olan yağ içerir, ancak çok fazla doymuş yağ içerir, bu da kalbinize ve kilo alımına zarar verebilir .

Bunun yerine : Fıstık ezmesini tostunuza sürün. Bu çalışma , fıstık ve saf fıstık ezmesinin gün boyunca daha az aç hissetmenize yardımcı olabileceğini buldu, çünkü açlığı düzenleyen bir hormon olan YY peptit üretimini arttırıyor ve harika bir kahvaltı yapıyor.

2. Küçük pullar ve kahvaltı gevrekleri

KAHVALTI GEVREKLERİ

Kahvaltı gevreği zor bir klasik. Çok pratik olmasına rağmen, en popüler kahvaltılık tahıllar, daha sonra karın yağı haline gelebilecek çok miktarda şeker içerir. Bu çalışma aynı zamanda küçük pulların daha yüksek kalori tüketimiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir, çünkü insanlar pullar daha büyük olduğunda daha az tahıl servis etme eğilimindedir.

Bunun yerine : Sağlıklı miktarda lif içeren ve neredeyse hiç şeker içermeyen şekersiz, ev yapımı yulaf ezmesi yiyin. Sabah şeker alımınızı azaltmak, midmorning yorgunluk hissinden kaçınmanıza yardımcı olabilir . Yine de şeker kaplı pullar yiyorsanız daha büyük pullar almayı deneyin.

3. Krep ve gofretler

KREP VE GOFRET

Acele ederken yanınıza almanız kolay olsa da, çoğu donmuş krep, waffle ve kurabiye rafine karbonhidrat içerir. Diyetinize bağlı olarak bu mutlaka kötü değildir, ancak rafine karbonhidratlar gün boyunca açlık hissetmenizi sağlayabilir . Ayrıca çok az lif içerir veya hiç lif içermez ve sağlığınız için zararlı birçok trans yağ içerir .

Bunun yerine : Evde yapın ve kepekli un tercih edin veya yüksek lifli krepler için besin değerlerini kontrol edin. Ayrıca bazı kepekli tostlar için bunları değiştirebilirsiniz.

4. Az yağlı yoğurt

AZ YAĞLI YOĞURT

Yağsız yoğurt, kahvaltı için yaygın olarak mevcut bir alternatif haline gelmiştir. Ne yazık ki, genellikle lezzet ve az protein eklemek için birçok şeker içerir. Çalışmalar ayrıca tam yağlı yoğurtun aslında kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir . Sabahları protein tüketimi , gün boyunca tam yağlı yoğurtla dolu daha az aç hissetmenize yardımcı olabilir.

Bunun yerine : Şekersiz tam yağlı bir yoğurt seçin.

5. Tut ve git meyve suyu

MEYVE SUYU

Çoğu meyve suyu, soda kadar şeker içerir, bu çalışmaya göre , onları genel olarak kahvaltı veya tüketim için en kötü seçeneklerden biri haline getirmektedir. Ayrıca neredeyse hiç lif içermez. İlginçtir, bu yüzden onlar kötü bir kahvaltı yerine bu değildir. Çiğnemek zorunda kalmamak sizi daha az tok hissetmenize neden olabilir, bu nedenle güne çiğnemeye, tercihen meyveye başlamak önemlidir.

Bunun yerine : Düzenli meyve yiyin. Sindirim sisteminizi sabah aktif hale getirmenin ve daha sonraki yemeklerde daha yüksek kalori alımına hazırlamanın harika bir yoludur.

6. FODMAP’ler

FOODMAP

Elmalar, sarımsak, armut, fasulye ve şeftali, fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller veya FODMAP’ler içerir. İnsanların duyarlı oldukları karbonhidratlardır , çünkü sindirimi diğerlerinden daha zordur, bu da mide ve bağırsaklarda fermantasyona yol açar, bu da şişkinlik hissidir. Kaçınılmaması gerekir, ancak sindirim sisteminiz daha aktif olduğunda sabahları daha sonra yenilmelidir.

Bunun yerine : Bu yiyeceklerden az miktarda, sindirmenize yardımcı olacak sağlıklı bir miktarda yağ ve protein ile birlikte yiyin.

Kahvaltıda normalde neyiniz var? Formda kalmanıza yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz yoksa alışkanlıklarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin veya ipuçlarınızı bizimle paylaşın!

 

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz