Uzak doğulu kadınlarının cilt güzellikleri, doğal, duru, saf ve bembeyaz tenleriyle ilgili eminiz siz de bugüne dek birçok övgü dolu sözcük duymuşsunuz, bu duruma tanık olmuşsunuzdur. Dünyadan hemen hemen herkesin hemfikir olduğu ve bu konudan neler öğrenebiliriz peki? Bu mükemmel, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmaları sadece ırsilik veya genetik faktörlere dayandırılabilir mi? Elbette genetik faktörler çok büyük bir nedendir, inkar etmeyiz Ama uzak doğulu kadınların bedenleri için uyguladıkları doğal güzellik formülleri varsa onları da öğrensek hiç fena olmaz diyoruz. Sözün özü, uzak doğulu insanların, bazıları binlerce yıl önceye dayanan, bazıları çokça uygulanan doğal güzellik sırlarını bir bir açıklıyoruz. Artık onlardan hangilerinin vücudunuza uygun olduğunu bulmak, hangilerini uygulayacağınıza karar vermek size kalmış bir durum.

O bir Uzak Doğu mucizesi: Yeşil çay

Herkez yeşil çayı biliyor ama biz yinede bu çayın farklılıklarından bahsedelim. Yeşil çay antioksidan özellikleri bakımından en zengin içeceklerin başında geliyor. Uzak Doğu’da sıklıkla tüketilen (günde en az 1 kez) bu çay, vücudumuza tepeden tırnağa fayda sağlıyor ama en etkili olduğu alanlardan biri de cilt bakımı sayılıyor. Çünkü antioksidan özellikleri sayesinde cildin temizlenmesine, pislikten, yabancı maddelerden arınmasına yardımcı oluyor. Ancak dikkat, günde 2 fincandan fazla yeşil çay içmemelisiniz. Bu konuda fazla çay tüketimini önermiyoruz.

Onlarca yıllık bir gelenek: Yosun maskesi

Yosun maskesinin adını bilir, içindekileri bilmezsiniz. omega 3 yağ asitlerinin ve C vitaminin bol miktarda bulunduğu biliniyor, doğal olarak da bu maske güçlü bir antioksidan özelliğe sahip. Yani, cilde zararlı olabilecek her türlü yabancı madde bu maske sayesinde ciltten kolayca ve hızlıca uzaklaştırılabiliyor, bu nedenle cilt lekelenme leri, sivilcelenme ler söz konusu olmuyor. Yosun maskesi aynı zamanda bu özelliği ile kırışıklık karşıtı bir etki de yaratabiliyor ve cildin erkenden yaşlanmasının önüne geçebiliyor. Uzak doğu kültüründe önemli bir yere sahip olan yosun ve bu yosundan yapılan maskede, Japon kadınları tarafından onlarca yıldır kullanılıyor. Dünyanın en köklü doğal güzellik sırlarından biri desek abartmış olmayız her halde, öyle diyelim. Nasıl yapıldığına gelince, bildiğimiz güvendiğiniz aktarlardan ya da kozmetik mağazalardan yosunun toz haline getirilmiş halini satın alıyorsunuz. Ardından aşağıda paylaştığımız şu tarifi yapıyorsunuz.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı toz yosun, 1 tatlı kaşığı aleo vera jeli, bir miktar su, 1 tatlı kaşığı bal (isteğe göre)

Yapılışı: 1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş yosunu yuvarlak bir kaba aktarın. Ardından üzerine azar bir şekilde su ilave ederek iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde içine aleo vera jelini ekleyin. Eğer cildiniz sert ve kuruysa bu aşamada 1 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar da bal ilave edin ve iyice karıştırın. Tüm malzemeler birbirine karıştığında maskeniz hazır olmuş demektir.

Kullanımı: Yüzünüzü güzelce yıkayıp kuruttuktan ve makyaj kalıntıları ve kirden arındırdıktan sonra maskeyi cildinize yayın. Bu şekilde yaklaşık cildinize dokunmadan 25-35 dakika bekleyin. Bu sürenin sonunda maske yüzünüzde tamamen kuruyunca ılık suyla güzelce durulayın ve cildinizi maskeden tamamen arındırın. Haftada 1 kez uygulayarak kısa süre içinde farkı görmeye başlayacaksınız.

Uzak doğunun en doğal toniği: Pirinç suyu

Dünyada pirincin en değer gördüğü yer çin ve japonyadır. O güzelim pirinçlerden tonik bile yapılıyor. Üstelik bu yeni yeni geliştirilen bir durum da değil, oldukça köklü bir geçmişe sahip.

Bembeyaz, pamuk gibi bir cilt için bu tonikten destek almak isteyenler için tarifimizi de hemen şöylece bırakalım.

Malzemeler: 1 su bardağı su, bir avuç pirinç Yapılışı: 1 su bardağı suyun içine bir avuç pirinç atın ve bu şekilde en az 20 dakika bekletin. Ardından suyu süzüp pirinçleri ayırın ve elde ettiğiniz suyu tonik olarak kullanmaya başlayın.

Kullanımı: Pirinç suyunu hazırladıktan sonra cildinizi güzelce temizleyip kurulayın ve bir pamuk yardımıyla hazırladığınız pirin suyunu cildinize yayın. Bu uygulamayı haftada bir kaç  defa yapabilirsiniz.

Maskesi de yapılır: Pirinç unu maskesi

Pirinç, Japonya’da en çok değer verilen yiyeceklerin başında geliyor. Hal böyle olunca onunla sadece pilav yapıp kenara çekilmek olmuyor. Japon kadınlar da pirincin değerini fazlasıyla biliyor olacak ki onu güzellikleri için bile kullanıyorlar, sadece yüzlerini silmek için kullandıkları bir tonik olarak değil üstelik, ondan maske bile yapıyorlar.

Nasıl mı?

Malzemeler: 3 yemek kaşığı pirinç unu, bir miktar süt, bir miktar bal (isteğe bağlı)

Yapılışı: Bir karıştırma kabına pirinç ununu aktarın. Ardından üzerine azar azar süt ekleyerek macun kıvamına gelmesini sağlayın. Eğer cildiniz kuruysa bu aşamada karışıma mir tatlı kaşığı kadar da bal ilave edebilirsiniz.

Kullanımı: Karışımı hazırladıktan sonra cildinizi makyaj kalıntılarından güzelce arındırın ve maskeyi cildinize sürün. Bu şekilde 20-30 dakika durduktan sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 ya da 2 kez tekrar edebilirsiniz.

Ve en önemlisi: Su

Her sabah uyanır uyanmaz, boş mideye 4 su bardağı su içtikleri söylenen uzak doğulular, hem cilt güzelliklerini hem de sağlıklarını en çok da yıllar yılıdır sürdürdükleri bu alışkanlığa borçlu. Evet, belki Türkiye şartlarında sabah kalkar kalkmaz 4 su bardağı su içmek size biraz iddialı yada zor gelecek ama vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını öğrenip ona göre gün içinde daha fazla su içmeye başlamalısınız. Uzak doğuluların bu alışkanlıklarıyla ilgili yapılan bir çok deneyi var ve başka kaynaklardan buna bakabilirsiniz.

Umarız güzel, sağlıklı ve iyi bir cilde bu yazıyı okuduktan sonra sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz