Saç Bakımı

Sağlıklı saçlar, güzel ve etkileyici bir görünümün olmazsa olmazı. Işıl ışıl saçlara sahip olmak, her kadının hayali. Saçınıza zarar veren ve sağlıkla parlayan saçlara kavuşmanıza engel olan nedenleri öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak hayalinizdeki saçlara kavuşabilirsiniz. İşte, saça zarar veren başlıca beş faktör…

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız ve dengesiz beslenmek, farklı sağlık sorunlarına neden olmakla birlikte saç üzerinde de negatif sonuçlar doğurabilir. Günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller alınmadığında saç telleri güçsüzleşir, yer yer dökülmeler görülür. Çinko, demir, biotin, folat, E vitamini gibi vitamin ve mineraller sağlıklı saçlar için olmazsa olmazlar arasındadır. Dengeli bir beslenme programıyla tüm bu vitamin ve mineralleri doğal yollardan edinebilir, gerekli durumlarda doktor gözetiminde takviye de kullanabilirsiniz.

Sık Yıkama

Saç temizliği, saç bakımının önemli bir aşaması olsa da saçları çok sık yıkamak tavsiye edilen bir alışkanlık değildir. Uzmanlar, saç temizliği için gün aşırı yıkamayı önerir. Bu zaman aralığının dışına çıkmak ve saçları her gün yıkamak problem oluşturabilir. Su ile gereğinden fazla temas eden saç derisi kurur, saç telleri yıpranır. Arada bir de olsa saç derinizin yağlanmasına izin vererek saç tellerinizin doğal yollarla beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Stresli Yaşam

Saç sağlığında genel olarak fiziksel etkenlerden söz edilse de psikolojik durumlar da göz ardı edilmemelidir. Gündelik hayatın yoğunluğu sonucu artan stresin deri rahatsızlıklarına yol açtığı bilinir. Stresli bir yaşam doğrudan kepek oluşumuna neden olmasa da savunma mekanizması üzerinde etki gösterdiğinden kepek ile mücadeleyi zorlaştırabilir.

Çevresel Koşullar ve Mevsimsel Farklılıklar

Yapılan araştırmalara göre hava kirliliği, saçlı derideki gözenekleri tıkayarak sağlıksız, cansız ve solgun saçlara neden olur. Egzoz dumanları, sanayiye bağlı kirlilikler, su kirliliği gibi gündelik yaşamın her alanına sirayet eden çevresel koşullardan olabildiğince korunmak, saç açısından olumlu etkiler doğurur. Mevsimsel farklılıklar da saç üzerinde etki gösterebilir. Özellikle kış mevsiminde saç diplerinde kuruluk ya da derinin pul pul dökülmesi gibi rahatsızlıklar belirebilir. Kuru kepek gibi mevsimsel problemleri yaşamamanız için kış aylarında sentetik olmayan bereler kullanabilirsiniz.

Bakıma İlişkin Yanlışlıklar

Saç bakımına özen gösterilmesine rağmen yine de sağlıksız saçlara sahipseniz bakım alışkanlıklarınızda bazı yanlışlar yapıyor olabilirsiniz. Öncelikle saçların aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su ile yıkanması deriye zarar verebilir. Bir başka sıkça yapılan yanlış, saçı sürekli olrak yüksek ısıya maruz bırakmaktır. Saç kurutma makinesini yüksek ısıda çalıştırmak, düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendiricileri çok sık kullanmak da saça zarar verir. Ayrıca şampuan ve saç kremi seçimlerinde de saç tipine uygun ürünler tercih edilmelidir.

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz