saç dökülmesi

Okurlarımız sormuş, Bu sorunların her ikisinin de bir sonucu olarak, 20 yaşımdan beri saç dökmeyle mücadele ettiğimi hatırlatmak isterim. Bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum, bu yüzden sık sık konuşulmadığı için sizinle saç dökülmesi sorunlarım hakkında gerçekten açık olmak istedik.

Dilerseniz şu yazımızıda okuyun Saç Bakımında Etkili 5 Bitkisel Yağ

saç dökülmesi

En son, kafamın üstünde kel bir yer keşfettiğim gerçekten korkunç bir olay yaşadım. Bu, saç folikülüne zarar veren süper sıkı ve ağır bir at kuyruğu giyerek yaratıldı, bu da burada tüm saçların düştüğü anlamına geliyordu. Buna traksiyon alopesi denir ve çok sıkı saç modelleri veya ağır uzantılar giydiğinizde oldukça yaygındır.

Ama gerçek şu ki, saç dökülmesinin birçok farklı nedeni var, bu yüzden saç dökülmesini neden deneyimlediğinizi ve deneyebileceğiniz farklı tedaviler ve çareleri anlamanıza yardımcı olmak için bazı inanılmaz uzmanlara ulaşmak istedim. Çoğunlukla bunun hakkında konuşmamızın önemli olduğunu düşünüyorum çünkü utanmamız gereken bir şey değil.

Aslında, New York City’deki Weill Cornell Tıp okulunda saç dökülmesi uzmanı ve Klinik Dermatoloji Profesörü Utku Yoksuz, erkek ve kadın tipi saç dökülmesinin düşündüğünüzden çok daha yaygın olduğunu söyledi: “ erkekler ve kadınların% 30 ila 50’si buna sahip olacak. Buna neden olan genleri bilmiyoruz ama her iki ebeveynimizden de geldiğini biliyoruz. ” Yani aslında çoğumuz saç dökülmesi yaşayacağız, sadece bunun hakkında konuşmuyoruz. Ayrıca, ilk belirtilerden saç dökülmesini tedavi edebilmeniz için işaretleri kesinlikle bilmeye ve anlamaya değer anlamına gelir.

Uzun süreli saç dökülmesi tedavileri sağlayan, kurul sertifikalı bir kozmetik ve genel dermatolog olan Shanthi Colaço, “Kadınlarda en yaygın saç dökülmesi tipi erkeklerde olduğu gibidir: androjenik (kalıtsal) alopesi, ayrıca kadın (veya erkek) tipi saç dökülmesi (FPHL veya MPHL) olarak bilinir.

“Kadınlar genellikle dağınık saç incelmesi ve / veya genişleyen bir kısım görürken, erkekler kafa derisinin tepesinde bir saç çizgisi ve / veya kel bir yama görürler. Neyse ki, kadınlar nadiren kelleşir. Her iki cinsiyette de androjenetik alopesi saç dökülmesi meydana gelir çünkü saç döngüsünün büyüme fazı (anajen) kısalır, saç şaftının zamanla düşüp yeniden büyümeye kadar zamanla incelmesine ve incelmesine neden olur. ”

saç dökülmesi

Dr. Bedo, kadın tipi saç dökülmesinin ergenliğin başlamasından sonra herhangi bir zamanda başlayabileceğini söylüyor, “Ancak en yaygın olarak ek bir hormonal nedeni destekleyen menopoz çevresinde görülür. Kadınlar normalde bazı androjen veya erkeklik hormonu (yani testosteron) üretir, çünkü bu her iki cinsiyette de önemli işlevlere sahiptir. Ancak aşırı androjen aktivitesi olduğunda saç dökülmesi meydana gelebilir. ”

Saç Dökülmesi Nedenleri, Belirtileri ve Önlenmesi:

Saç Dökülmesinin Sık Karşılaşılan Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok olası nedeni vardır, bu da mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmenin çok önemli olduğu anlamına gelir. Dr. Bedo diğer bazı nedenleri özetlemektedir:

 • Hipotiroidizm – Düşük tiroid hormon seviyeleri.
 • Demir eksikliği nedeniyle düşük kan sayımı.
 • Saç şaftını sürekli olarak çeken sıkı saç stillerinin neden olduğu çekiş alopesi, sonunda saç köklerine zarar verebilir ve bu da kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.
 • Telojen effluvium – Kılların yaklaşık% 30’unun büyüme evresinden (anajen) dinlenme evresine (telojen) kaymalarına neden olan cerrahi, doğum, sevilen birinin ölümü gibi vücuda fiziksel veya duygusal stres düşmek.
 • Alopesi areata – Kendi bağışıklık sisteminiz saç köklerinize saldırdığında. Enflamasyon, örneğin, sedef hastalığı. Bazen mantarın neden olduğu enfeksiyon.
 • Trikotillomani – Sık sık stresi azaltmak için kendi saçınızı dışarı çekin.
 • Kemoterapi gibi ilaç yan etkileri.

Hangi Yaşam Tarzı Faktörleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir?

Stres: “Kronik stres ve ortaya çıkan iltihaplanma, saç dökülmesi de dahil olmak üzere çok çeşitli tıbbi problemlerle bağlantılıdır. Fiziksel ve / veya duygusal stres saçları büyüme döngüsünden düşme olasılığının daha yüksek olduğu dinlenme döngüsüne kaydırır, ”diyor Dr. Bedo. Ayrıca bu tip saç dökülmesi için hedefli tedavi olmadığını belirtiyor.

Kötü beslenme: Saç dökülmesinin bir başka nedeni de diyetinizle ilgili olabilir ve Dr. Bedo “Güçlü, sağlıklı saçlar için dengeli bir diyetin gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri, proteini ve diğer besin maddelerini alamadığınızda saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin demir eksikliği, kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. ”

Aşırı kilo kaybı: Bu nedenle, demir de dahil olmak üzere diyet eksiklikleri bir neden olabilirken, Dr. Utku ayrıca “Diyetiniz veya kilonuz sabit değilse veya kronik bir tıbbi hastalığınız varsa, bu durumdaki vitaminlerin emilimini etkileyebilir. bağırsaklara ve vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabilir. ” Bununla birlikte, bunun saç dökülmesinin diğer nedenlerine kıyasla genellikle oldukça nadir olduğunu söylüyor. Son olarak, aşırı kilo kaybı, örneğin, kısa bir süre içinde 15 ila 20 lbs kaybederseniz, bazı saç dökülmelerine de katkıda bulunabilir.

PCOS ve Tiroid Bozuklukları gibi Hormon Bozuklukları Neden Saç Dökülmesine Neden Olur?

Tiroid: “Tiroid hormonu saç köklerinin gelişimi ve bakımı için önemlidir. Hem tiroid hormonunun hem altında hem de aşırı üretimi saç dökülmesine neden olabilir, ancak genellikle sadece şiddetli ve uzun süre kalırsa, ”diyor Dr. Bedo. Neyse ki, “Saç dökülmesi geçicidir ve altta yatan tiroid bozukluğunun tedavisi ile yeniden büyüme beklenir, ancak bu birkaç ay sürebilir”.

PCOS: Polikistik over sendromu yaygın bir hormon bozukluğudur ve genellikle aşırı yüz ve vücut kıllarına (hirsutizm) neden olurken, bazı durumlarda daha az yaygın olmasına rağmen, PCOS kafa derisi saç dökülmesine neden olabilir. Dr. Bedo, “PCOS aşırı androjen aktivitesine neden olduğundan, hastalar kadın tipi saç dökülmesi (FPHL) yaşayabilir. PCOS nedeniyle kaybedilen tüyler tedavi olmadan tekrar uzamayacaktır. Anti-androjen ilacı, spironolakton, genellikle orta derecede başarılı oral kontraseptif haplarla (androjenleri düşürür) birlikte verilir. ” Polikistik over sendromu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Çekiş Alopesi Nedir ve Neden Olur?

Çoğu durumda, saç folikülleri üzerinde önemli bir stres yaratan sıkı saç modelleri veya örgü, uzatma ve sıkı örgüler gibi stillerin giyilmesinden kaynaklandığı için traksiyon alopesi önlenebilir. Dr. Bedo, “Saç şaftını sürekli çekmek saç folikülünde kalıcı hasara ve traksiyon alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesine neden olabilir.”

Çekiş alopesi nasıl önlenir : Dr. Bedo, “Örgü veya uzatma almayı planlıyorsanız, dikilmiş olanı tercih edin. Örgülü stiller iki ila üç aydan fazla tutulmamalıdır. ”

Çekiş alopesi belirtileri ve nasıl önleneceği: “Çekiş alopesi nedeniyle saç dökülmesinin ilk belirtileri saç çizginizin önündeki kıllar, bir saç çizgisi veya saçın sıkıca çekildiği düzensiz saç dökülmesi olabilir. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, saç folikülünün yaralanmasını ve geri dönüşümsüz saç dökülmesini önlemek için hemen saçınızı çekmeyi bırakmanız gerektiğini söylemeye gerek yok! Daha gevşek, doğal saç stilleri, traksiyon alopesi tedavisinin ve önlenmesinin anahtarıdır ”diyor.

Aslında, sevimli Huda Beauty ekip üyelerimizden biri, okul yıllarında saçlarını tekrar bir at kuyruğuna kazınması nedeniyle traksiyon alopecia’dan geri dönüşü olmayan saç dökülmesi yaşadı. Kısa süre önce kafa derisinin önündeki kalıcı saç dökülmesini gizlemek için alın azaltma ameliyatı geçirdi .

saç dökülmesi

Kel Yamalara Ne Sebep Olur?

“Kel yamalar en sık erkek tipi saç dökülmesinde kafa derisinin tepesinde görülür. Alopesi areata adı verilen ve bağışıklık sisteminizin saç foliküllerine saldırdığı dairesel, düzensiz saç dökülmesine neden olan bir durum da vardır. Alopesi areata’da saç dökülmesi çoğunlukla kafa derisinde görülür, ancak kaşlarda, kirpiklerde, sakalda ve diğer saç taşıyan bölgelerde de görülebilir ”dedi. Dr. Bedo. Dr. Yelizce, “Kronik kalıcı traksiyon alopesi kel yamalara neden olabilir” diye ekliyor.

Nedenleri: Doktorlar hala bunun neden olduğunu tam olarak bilmese de, genetik ve stresin anahtar faktörler olduğu düşünülmektedir.

Tedaviler: Dr. Bedo, “Bu, kendi kendini sınırlayan bir durum olmasına rağmen, bir dermatolog tarafından kel yamaçlara aylık kortikosteroid enjeksiyonlarının saç folikülü çevresindeki iltihaplanmayı azaltmada ve saçların daha hızlı büyümesine yardımcı olmada çok etkili olduğunu” söylüyor.

Saç Dökülmesi Belirtileri Görürsem Ne Yapmalıyım?

Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri vardır, bu nedenle olağandışı saç dökülmesi fark ederseniz, doktorunuzu görmek gerçekten önemlidir. Sorunu ne kadar erken anlarsanız, bir tedavi planına o kadar çabuk başlayabilir veya yaşadığınız şeyin geçici olduğundan emin olabilirsiniz.

Sebebini belirlemek için Dr. demir eksikliği. Aşırı androjen aktivitesi belirtileri varsa (adet düzensizlikleri, akne ve aşırı yüz ve vücut kılı gibi), hormonal bir değerlendirme yapılabilir. Kafa derisi biyopsisi, özellikle skar alopesi şüphesi varsa, bazı durumlarda yararlıdır. ”

İnceltici saç bölümlerini göz farı ile gizlemek için kısa süreli hack:

saç dökülmesi

En İyi Saç Dökülmesi Tedavileri ve Çözümleri:

Siz ve doktorunuz saç dökülmenize neyin neden olduğunu belirledikten sonra, dermatoloğunuz tedavinin gerekli olup olmadığını veya saçın kendi kendine büyüyüp büyüyemeyeceğini size söyleyecektir.

Dr. Bedo, daha iyi sonuçlar için birleştirilebilecek saç dökülmesi için en etkili tedavilerin bazılarını özetlemektedir:

Minoxidil (Rogaine®) : “% 5’lik çözüm saç dökülmesi için güvenli ve etkili bir tedavidir ve kadın tipi saç dökülmesi için FDA onaylı tek topikal tedavidir. Size yardımcı olup olmayacağına karar vermeden önce en az dokuz aylık bir deneme öneriyorum ve eğer varsa, avantajı korumak için kullanmaya devam etmelisiniz. Rogaine kullanmayı bırakırsanız, saç dökülmesi birkaç ay içinde geri döner. ” Dr Colaço, istenmeyen saç büyümesini önlemek için çözeltinin kafa derisi dışındaki alanlara, yanaklarınız veya alnınız gibi bölgelere damlamasına izin vermemeniz gerektiği konusunda da uyarıyor!

Rogaine kesinlikle spektrumun daha uygun fiyatlı bir ucunda; Kadın Rogaine ® % 5 Minoxidil Kokusuz Köpük  27,50 TL mâl olur.

Evde kullanım için lazer : “Teoride kırmızı ışık tedavisi (RLT) veya düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT) saç köklerini kalınlaştırabilir. Çok küçük bir çalışma, RLT alan kişilerin bir plasebo grubuna kıyasla saç yoğunluğunun iyileştiğini ortaya koydu, ancak [ancak] sadece birkaç çalışma bu cihazlara baktı, sonuçlar umut verici ve yılda iki kez 20 dakika kadar az bir kullanım gerektiriyor hafta. Dezavantajı, cihazların pahalı olması, herkes için işe yaramaması ve yeni saç büyümesinin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğidir. ”

saç dökülmesi

Deneyimlerimize göre, kırmızı ışığı derma-haddeleme ve serumlarla birleştirmek, traksiyon alopesi nedeniyle hasar görmüş bölgelerde saçların daha hızlı yeniden büyümesine yardımcı oldu.

Saç ekimi : “Erkek veya kadın tipi saç dökülmesi nedeniyle incelme veya saç dökülme alanınız varsa, saç ekimi etkili ve kalıcı bir çözüm olabilir. Saç ekimlerinin çok pahalı olduğunu, sigorta kapsamında olmadığını ve herkesin iyi bir aday olmadığını unutmayın. ”

Trombosit zengini plazma (PRP) enjeksiyonları: “Bu ofis içi tedavi son yıllarda çok popüler oldu ve iyi bir sebeple! Saç dökülmesi için güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu ve aynı zamanda olduğu kadar doğal olduğunu destekleyen bilimsel kanıtlar var! PRP, az miktarda kanınızı çekerek ve onu aşağı doğru döndürmek ve kendi doğal büyüme faktörlerinizi içeren trombositleri izole etmek için bir makine kullanarak elde edilir. Daha sonra saç dökülmesi bölgelerindeki saç folikülleri seviyesinde kafa derinize enjekte edilir. İlk üç ila dört ay boyunca aylık enjeksiyonlar ve daha sonra bakım için her üç ila altı ayda bir tavsiye ediyoruz. ”

Finasterid (Propecia®) ve dutasterid : “Bu ilaçlar erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için FDA onaylıdır. Size yardımcı olup olmayacağına karar vermeden önce en az altı aylık bir deneme öneriyorum ve eğer varsa, avantajı korumak için kullanmaya devam etmelisiniz. Ayrıca, finasterid ve dutasterid bazen menopoz sonrası kadınlarda saç dökülmesini tedavi etmek için etiket dışı kullanılır. ”

Spironolakton : “FPHL olan menopoz öncesi kadınlar için bu anti-androjen ilacı sıklıkla kullanılır. Araştırmalar, bu ilacı bir yıl boyunca alan kadınların yaklaşık% 40’ının saç dökülmesinde iyileşme yaşayacağını göstermiştir. Doğum kusurlarına neden olabileceğinden, sıklıkla oral kontraseptif bir hap reçete edilir. ”

Biyotin, demir, protein ve / veya çinko: “Bu takviyeler klinik geçmişiniz veya kan testlerinizde eksiklik olduğunu gösteriyorsa önerilir.”

Tedaviye ihtiyaç duyulursa, Dr. Bedo“Her saç dökülmesi için tek bir tedavinin işe yaramadığını ve çoğu zaman en iyi yanıtın birden fazla tedavi kullanılarak elde edildiğini hatırlamak önemlidir. Tedaviye olumlu yanıt, yeni saç büyümesi, mevcut kılların kalınlaşması ve / veya saç dökülmesinin azalması olarak görülebilir. ”

Takviyeler Saç Dökülmesini İyileştirebilir mi?

Bunun cevabı evet ve hayırdır ve bazı takviyeler diğerlerinden daha etkilidir. Demir takviyeleri sadece demir eksikliği olanlara yardımcı olur. Androjenik alopesi (erkek veya kadın tipi saç dökülmesi) için yukarıda listelenenler gibi bir oral anti-androjen – finasterid, dutasterid ve spironolakton – en etkilidir.

Bununla birlikte, oral ilaç almak istemiyorsanız, takviyeler yardımcı olabilir. Dr. Bedo, “Biotin ve Saw palmetto gibi malzemeleri arayın. Biyotin, sağlıklı saçlar ve tırnaklar için gerekli olan bir B vitaminidir. Ürünler en az 2500 mcg Biotin ve 5000mcg’den fazla olmamalıdır. Saw palmetto, DHT (dihidrotestosteron), testosteronun aktif formu ve finasterid gibi anti-androjen ilaçların ana hedefi hormonunu bloke edebilir.

“ Uygulamamda kullandığım nutrafol , Biotin 3000 mcg ve Saw Palmetto’nun yanı sıra güçlü antienflamatuar, anti-stres, antioksidan ve DHT önleyici özelliklere sahip diğer tescilli botanikleri içeren nutrasötik bir üründür. Hakemli Dermatoloji Dergileri Dergisinde yayınlanan bir araştırma çalışması, az sayıda hastada da olsa saç büyümesinde, yoğunluğunda ve kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gösterdi. ”

Nutrafol takviyeleri, onları desteklemek için bazı etkileyici bilim ile saç dökülmesi için daha uygun fiyatlı bir tedavidir. Bir aylık Nutrafol takviyeleri 79 dolara mal oluyor ve etkileyici sonuçları görmek için altı aya kadar sadık kalmalısınız. Ayrıca ünlüler arasında oldukça popüler olan ve kapsamlı araştırma ve bilim destekli sonuçlara sahip olan Viviscal saç takviyelerinin büyük hayranlarıyız. Burada aylık 40 dolarlık üç aylık bir abonelik alabilirsiniz

Saç Büyümesini Teşvik Eden Doğal Çözümler Var Mı?

Maalesef Dr. Bedo bize “Evde kullanım için klinik olarak kendi başlarına saç büyüttüğü gösterilen belirli doğal içerikler veya yağlar yok” dedi.

Dr. Bedo’nun Saç Dökülmesini Yönetme İpuçları

Colaço, saçlarınızı evde sağlıklı tutmak için en iyi ipuçlarını paylaşacak kadar nazikti:

 1. Nazik saç bakımı: Nazik, sülfat içermeyen şampuanlar ve saç kremleri kullanın. Çok kalın bir saç kremi saçı ağırlaştırabilir ve hacmi azaltabilir.
 2. Sıcaklığı sınırlayın: Sıcak aletlerin kullanımını sınırlamaya çalışın veya en düşük ısı ayarlarını kullanın: buna sıcak yağ işlemleri, fön makineleri, saç maşası, düzleştiriciler vb. Dahildir.
 3. Kimyasal tedavileri sınırlayın: Renklendirme, perma, düzleştirme, gevşeme ve diğer kimyasal işlemler sınırlandırılmalı ve tercihen bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.
 4. çekmekten kaçının: sıkı saç modelleri (şık çörekler, at kuyruğu, örgüler, vb) saçlarınızı giymek ve uzatma, örgü, vb kullanımı zamanla saç dökülmesine neden olabilir. Gevşek, doğal saç modelleri en güvenlidir.
 5. Sigarayı bırakın: Sigara içmek vücutta iltihaplanmaya neden olur, bu da çok şeyleri daha da kötüleştirir ve saç dökülmesi bir istisna değildir.
 6. Sağlıklı beslenin: Her gün çok az kalori almak saç dökülmesine neden olabilir ve bu nedenle demir veya protein gibi yeterli besinleri alamaz.

1 Yorum

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz