Saç Bakım Yağları

Çeşitli katkı maddeleri içeren ‘ambalajlanmış’ ve etkileri şüpheli saç yağı ve serumlarına göre tamamen rafine olan bitkisel yağların mucizevi katkılarına inanamayacaksınız…

Saçlarımız altın değerinde. Onları çok seviyoruz, çünkü özgüvenimiz, sağlıklı oluşumuz, iyi görünmemiz gibi birçok faktörde etkileri olabildiğin yüksek. Saçın sağlıklı oluşu, kimi zaman genetik faktörlerle ilişkili olsa da genelde metropol hayatı, toksinler, yenilen içilen şeylerin zararlı karakteristikleri gibi kimi unsurlar cilde ve saçlara olumsuz yansımalarda bulunabiliyor. Bu noktada saç bakımı öne çıkıyor.

Saç bakımında birçok kimyasal ya da doğal ürüne başvurarak çeşitli serum ve kremleri denemek mümkün. Bazı ürünlerin saçlara mucizevi dokunuşları söz konusu olsa da birçoğu için ‘para tuzağı’ yorumları yapılabiliyor. Güvenli bir çözümün ise son yıllarda artan oranda ilgi gördüğüne tanıklık ediliyor. Tahmin edileceği üzere bu çözüm: Bitkisel ve doğal yağların kullanımı.

Saç bakımı ritüelinizi evrimden geçiren doğal yağlar, klasik, çeşitli katkı maddeleri içeren ‘paketlenmiş’, ‘ambalajlanmış’, doğallığı şüpheli saç yağı ve çeşitli serumlara göre tamamen rafine oldukları için olumlu etkileri yüksek olabiliyor. Elbette dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak yağın türü.

Bu makalede uzmanların saçın daha güzel görünüme etki ettiği sonucuna vardıkları, kulaktan duyma değil bilimsel yöne sahip yağ türlerini ele alacağız.
Birçok yağ çeşidi var, ancak saç bakım uzmanlarına ve otoritelere göre en iyiler şöyle sıralanıyor…

Jojoba Yağı

Son derece özel bir yağ. İsminin verdiği işaret, tamamen doğru: Tropik ve egzotik özelliklere sahip. Köken olarak Brezilya’daki bir bölgede ve ABD’de geniş bir çöle özgü, ancak çeşitli ülkelerde sağlık ve çeşitli amaçlarla yetiştiriliyor. Öne çıkan özelliği kolayca emilerek saç derisini yumuşatabilmesi. Ayrıca saç tellerinin güçlenip kırılmalara karşı daha dirençli olmasına etki ediyor. Aktarlarda kolaylıkla temin edilebilen Jojoba Yağı; sedef, egzama gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor.

Lavanta Yağı

Lavanta kokusunu herkes sever. Eşsiz bir koku olduğu gibi yağıyla da sağlığınıza harikulade katkılar sağlar. Saçların uzamasını kolaylaştırdığı bilinen lavanta yağı, aynı zamanda besleyici özelliğe sahip. Bu yönüyle de dökülmesine karşı iyi bir destekleyici halini alabiliyor. Saç derisinde kan dolaşımını artırmak ise kullanımına dair en önemli sonuçların başında geliyor. Zira kan dolaşımının artması, saç diplerindeki oksijen miktarını da artırıyor. Kekik ya da biberiye yağıyla beraber kullanımının hassas saç derisinde daha iyi sonuçlar verdiği de belirtiliyor.

Saç Bakımında Etkili Yöntemler

Zeytinyağı

Türkiye’de yaygın bir şekilde mutfaklarda kendine yer bulan zeytinyağı, aynı zamanda saç için de önemli. E vitamini sayesinde kırılmayı azaltıyor, tekli doymamış yağları iyileştirici yönüyle dikkat çekiyor. Saçların kolay taranmasına da katkı sağlayan zeytinyağı, belirli aralıklarla saça uygulanıp bir süre beklenmesi, ardından da durulama şeklinde kullanılabiliyor.

Badem Yağı

Saç bakımımda yüzlerce yıldır kadınların tercihi olan badem yağı, günümüzde de saf ve mucizevi iyiliği arayanların tercihi. Saçı mükemmel şekilde besleyen badem yağı, uzaması ve güçlenmesine de katkı sunuyor. Mineral kaynağı, ayrıca E vitamini yönünden zengin bir yağ türü. Kirpikler ve kaşlarda da uzamasını destekleyici amaçla güvenle kullanılabiliyor.

Hindistancevizi Yağı

Listenin son sırasında bir ‘assolist’ var. Lezzetli hindistancevizi, yağıyla da ünlü. Yemeklerde de kullanılabilen hindistancevizi yağı, saçınıza da iyi geliyor. Onarım sağlıyor. Kepeği azaltıyor. Kırıkları dindirip saç derisi gözeneklerinde kalıntıların toplanmasını da belirli düzeyde önlüyor. En nihayetinde ise parlamasına, beslenip uzamasına yardım ediyor. Bu yağın kullanım alanının kalın telli saçlar olduğu ise altı çizilmesi gereken detay. Eğer ince saçlara sahipseniz hindistancevizi yağından beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.
Fındık, biberiye ve menekşe yağı da saç bakımında etkili diğer yağlar arasında bulunuyor. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz