Sabah Koşusu

Sağlıklı yaşamın en keyifli yanlarından biri olan koşunun etkileri, sabah saatlerinde zirveye çıkar. Hem vücudunuz hem de zihniniz için birçok olumlu etkisi olan sabah koşusu ile güne zinde başlayabilirsiniz. Sabah koşularının size neler katacağını merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Metabolizmayı hızlandırır

Sabah koşusuyla metabolizmanız daha hızlı çalışır ve hızlı çalışan bir metabolizma da yağ yakımını ve kilo verme sürecini hızlandırır. Üstelik bu etki sadece spor sırasında değil gün boyunca sürer. Düzenli olarak hızlı çalışan metabolizma ile zaman ilerledikçe istediğiniz vücuda ulaşmanız kolaylaşır. Ancak sporun metabolizmanızı hızlandırmasına güvenerek asla abartılı bir beslenme programı uygulamayın ve sağlıklı beslenme programınızdan vazgeçmeyin.

Kalbinizin dostudur

Sabah koşusu yapmak kan basıncının gün içerisinde azalmasını sağlar ve tansiyonunuzun yükselmesini engeller. Orta yaş grubunun temel alındığı birçok önemli ve bilimsel araştırmaya göre, sabah koşusunun ardından özellikle akşam saatlerindeki kan basıncı, güne başlangıca göre dörtte bir oranında düşer. Yüksek tansiyon riskinin azalması ‌kalp-damar sisteminin sağlığı açısından önemlidir. Koşarak kalbinizi hem sağlıklı çalıştırır hem de uzun vadede önemli problemlere dair riskleri azaltırsınız.

Stresle baş etmeyi kolaylaştırır

Sabahları düzenli olarak koşmaya başlayan insanların eskiye oranla stresten daha uzak ve sakin bir hayat sürdükleri görülmüştür. Özellikle sabah saatlerinde yeni günün telaşını sporla üzerinizden atıp sağlıklı ve mutluluk verici bir zaman geçirdiğinizi hissettirir ve hem iş hem de ev yaşamında olası stres kaynaklarıyla daha iyi baş edersiniz. Gününüzün koşuyla başladığı günleri genellikle pozitif bir insan olarak geçirirsiniz.

Önemli hastalıklara dair riskleri azaltır

Sabah koşmanın faydaları arasında en önemlilerinden biri de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bazı hastalıkların riskinin azalmasıdır. Her sabah düzenli olarak koşan kişilerde kalp-damar hastalıklarına yakalanma oranı yaklaşık %25 daha azdır. Her gün birkaç dakika da olsa koşmak beyni sürekli çalıştırıp aktif tutacağı için ‌Alzheimer gibi geri dönüşü olmayan bir hastalığı önlemeye destek olur.

Uyku düzenini korumaya yardımcı olur

Sabah koşuları düzene bindiğinde, vücudunuz her sabah dinç bir şekilde uyanabilmeniz ve tekrar güne koşuyla başlayabilmeniz için sizi programlar. Sabah koşuları ile birlikte günlük yaşamınız daha enerjik ve hareketli bir hale geleceği için hareketsiz geçen döneme oranla daha erken yorulup geç saatlere kalmadan yatağa girersiniz. Sabah koşu saatlerinizi sabit tutmanız durumunda akşamları da her zaman aynı saatlerde uyuyup belki de uzun yıllar aradığınız uyku düzenine kavuşursunuz.

1 Yorum

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz