Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Ramazan’la birlikte tamamen değişen beslenme şekli, Müslümanlar açısından doğru şekilde ele alındığında sağlık, fiziksel ve ruhsal dengenin sağlanması gibi sonuçları beraberinde getiriyor. Aynı zamanda yiyecek, içeceklerin çok sık ve fazlaca tüketimi gibi sağlığa zarar veren alışkanlıkların yeri, Ramazan’la birlikte farklı bir süreçle adeta yer değiştiriyor. Diğer yandan bazı beslenme önerilerinin dikkate alınması halinde bu ay, fiziksel ve psikolojik sağlığa olumlu yansımalarda bulunuyor.

Peki Ramazanda sağlıklı beslenme için nelere dikkat edilmesi gerekir? Ramazanda ne yenir, ne içilir, iftarda ne yenmeli, sahurda ne yenmeli, iftarla sahur arasında dikkat edilmesi gerekenler neler? Ramazanda hangi içecekler tercih edilmeli? İşte bu soruların yanıtları için okumaya devam ediniz…

Ramazan ayı boyunca 2 ana öğün

Sahur ve iftar olmak üzere iki ana öğünden oluşuyor. Bu noktada sahurdan sonra ve devamında iftara kalan olan sürede oruç tutulacağı için özel bir durum söz konusu. Uzmanlar tarafından iftar ve sahur arasındaki sürede uyumadan önce 1,-1,5 saat arayla 2 ara öğün şeklinde planlama yapılması gerektiği belirtiliyor. Sahur, mutlak süretle yapılmalı. Aksi taktirde özellikle öğleden sonra olmak üzere gün boyu yorgunluk ve fiziksel-zihinsel zorluk çekilmesi ihtimali artıyor.

İftarda nasıl beslenilmeli?

İftar, şüphesiz uzun saatler boyu sabırla beklenen bir an. Çoğu kimse için özellikle ilk birkaç gün sonrasında daha kolay geçmeye başlayacak olan saatler, iftar saatinden sonra da ‘aşırı’ ve ‘hızlı’ şekilde yiyecekleri yeme tutumunu ortadan kaldırıyor. Bu noktada ilk günden itibaren önerilen iftar beslenmesi, kahvaltılıklar ve çorbayla başlanması, devamında az yağlı tavuk ya da dana, koyun, vb. eti ile yapılmış yemeklerin tüketilmesi, ardından da sebze yemeği ve salata şeklinde. Yavaş, aralıklarla yenilen iftar, sonraki saatlerde daha iyi hissetmek için önemli.

Kökeni binlerce yıl öncesine dayalı ekmekle beraber yenilen pişmiş yiyecekler olmazsa olmazlar arasında. Peki iftarda ekmek tüketimi nasıl olmalı? Bu noktada beyaz ekmek yerine mümkün olduğunca kepekli ekmek öneriliyor. Ayrıca pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yenmesi daha verimli bir iftar için öne çıkan ipuçları arasında.

Son olarak iftarda tatlı tüketimi… Çoğu kimse için vazgeçilmezler arasında yer alsa da şerbetli tatlılar zararlı. Yerine sütlü veya meyveli tatlıların yenmesi çok daha sağlıklı.

İftardan sonra taze, kuru meyveler, kuruyemiş, hoşaf ve kompostalar gayet iyi seçimler.

Son olarak iftardan sonra kısa bir yürüyüş, beden için harikulade bir ödül anlamı taşıyor.

Sahurda bunlara dikkat!

Sahur, atlanılması gereken bir öğün. Gün içinde rahat etmek için mümkün olduğunca sahur vaktine yakın zamanlarda tamamlanması gerekli. Sahur, ağır yemeklerden uzak durulması gereken, son derece önemli bir zaman. Zeytinyağlı yemekler, salata ve çorba olabilir, ancak bunun haricinde ağırlıklı olarak ‘kahvaltı’ türünde beslenilmesi gerekiyor. Çok tuzlu olmayan peynir, süt, tam tahıllı ekmek, reçel, yoğurt ve yumurta oldukça iyi seçimler. Kavrulmuş, kızartılmış, tütsülenmiş yiyeceklerden genel olarak hem iftar hem de sahurda mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor.

Sıvı tüketimi nasıl olmalı?

Susamanın önlenmesi için alınacak en etkili önlem, iftardan sonra sahura kadar susamasanız bile su içmeniz olacak.

Ramazan süresince süt, taze meyve suyu, yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkisel-hayvansal kaynaklı içeceklerin içilmesi önem taşıyor. Daha iyi bir oruç için kahvenin mümkün olduğunca azaltılması gerekecek.

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz