Yüz Yıkama Teknikleri

Gün içerisinde kirli hava, sigara dumanı, güneş, toz, kir ve makyaj kalıntıları gibi pek çok dış etkene maruz kalan yüzümüz, düzenli bakımı hak ediyor. Yüz bölgesi etkili bir şekilde temizlenmediğinde ciltteki gözenekler kapanıyor. Bu da cildin nefes alamamasına, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden oluyor ve cilt zamanla canlı ve ışıltılı görünümünü kaybediyor. Sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm için cildi doğru ve etkili bir şekilde yıkamak ise çok önemli. Peki, doğru biz yüz yıkamada nelere dikkat etmelisiniz?

Cilt tipinize uygun cilt temizleyici seçin: Yüz yıkama konusunda seçtiğiniz ürünün cilt tipinize uygun olması çok önemli. Karma, hassas, kuru, lekeli veya normal olmak üzere birbirinden farklı yapıya sahip cilt tiplerine özel temizleyiciler bulunuyor. Yüzünüzde cilt tipinize uygun kozmetik ürünler kullanmazsanız var olan problemleri daha kötü hale getirebilirsiniz.

Cildinizi belirli aralıklarla yıkayın: Yüzünüzü çok sık yıkamamaya özen gösterin. Çok sık yıkamanız hem cildin yağ dengesini bozabilir hem de tahriş olmasına neden olabilir. Sık yıkamak yerine sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde 2 kez yıkamanız yeterli olacaktır. Özellikle gece yatmadan önce makyajınızı çıkarmayı ve yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Makyaj kalıntılarıyla uyumak gözeneklerin tıkanmasına, cildin iltihaplanmasına veya sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Cilt temizleyicisini fazla köpürtmeyin: “Yüzümüzü nasıl yıkamalıyız?” sorusunun cevabı aslında çok kolay. Tek yapmanız gereken cilt tipinize uygun temizleyiciyi çok fazla köpürtmeden cildinize uygulamak. Dairesel hareketlerle, acele etmeden yüzünüzü 30 saniye ile 1 dakika arasında ovalayabilirsiniz. Özellikle burun kenarları kiri ve yağı daha fazla tuttuğu için bu bölgelerin temizliğinde biraz daha özenli olabilirsiniz.

Ilık su ile yıkayın: Yazın soğuk su, kışın ise sıcak su ile cildinizi yıkamayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak yüzünüzü yıkarken su ne çok soğuk ne de sıcak olmalı. Çünkü sıcak su yüzdeki kılcal damarlarınızı genişleterek cildin hassaslaşmasına, soğuk su ise cildinizi gererek kurumasına neden olabilir. Bu nedenle yüzünüzü her zaman ılık suyla yıkamanız daha doğru olur.

Yüzünüzü yumuşak hareketlerle kurulayın: Cildinizi havluyla kurularken bastırmadan, yumuşak hareketlerle hareket edin. Sert bir şekilde kurulamak cildin tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca havlunuzu sık sık değiştirin veya kağıt havlu kullanın. Çünkü tek kullanımda bile havlu üzerinde bakteri oluşabilir, bu da akneye neden olur.

Yalnızca makyaj temizleme jelleriyle yetinmeyin: Makyaj temizleme jelleri, yüzünüzdeki makyaj kalıntılarının temizlenmesi konusunda fayda sağlıyor. Ancak derinlemesine bir temizlik etkisi yaratmıyor. Makyaj temizleme jeliyle yüzünüzdeki makyajı çıkardıktan sonra daha etkili bir temizlik için her zaman kullandığınız cilt temizleyiciyle cildinizi yıkayın.

Yorum Yap!

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz